bekleyiniz

Streç Film

Streç film hakkında daha fazla bilgi edinin

Streç Film

Streç Film Tarihçesi;
Dünya’da ilk Ambalajlamalar yaprak gibi doğal malzemelerle başlamıştır. 1900’lü yılların başında ise plastiğin keşfedilmesiyle birlikte kâğıt ambalajın yerini alacak ambalaj malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Plastiklerin ambalaj uygulamalarında kullanılması genel olarak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başlanmıştır. Polietilen savaş yıllarında çok miktarda üretilmiş ve savaştan hemen sonra piyasada kolayca bulunan bir malzeme haline gelmiştir. Başlangıçta ekmek ambalajlarında kullanılan yağlı kâğıdın yerini almıştır. Plastik ambalajın sektöründeki büyümesi 1970’li yıllardan bu yana hız kazanmıştır. Plastik ambalaj sektörünün vazgeçilmezi ve tüm sektörlerin kullanmakta olduğu Streç Film ise ülkemizde 90’lı yılların başında üretilmeye başlanmış ve günümüz teknolojisi ve şartları ile daha önceleri kullanılan malzemeler yerlerini, artık kullanımı daha uygun ve ekonomik olan plastik ( Streç Film ) ve cam gibi malzemelere bırakmıştır.

Plastik ambalaj petrol rafinelerinden çıkan çeşitli ürünlerin petrokimya tesislerinde işlenmesi ile elde edilir. Dünya’da üretilen toplam petrolün sadece % 4’ü plastik üretimi için kullanılmaktadır. Plastik üretiminde kullanılan bu % 4 oranının ise sadece % 3’ü plastik ambalaj üretiminde kullanılmaktadır. Plastikler ( Streç Filmler ) hem daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebileceği için, hem de şekil verme kolaylığından dolayı sektörde daha da tercih edilebilir bir hale gelmiştir.

Streç film uygulama ve film seçimi
Streç filmler genel olarak standart 50 cm'lik rulolar halinde piyasaya sunulurlar.bunların yanında özel olarak 5 cm den 50 cm arası istenen genişliktede ürünler yapılmaktadırlar.Sarımlar genellikle elle yapıldığı gibi,makinalar yardımıylada yapılmaktadırlar Makina sarımlarında kullanılan malzemenin kalitesi gerginliği ve uygulanacak ürünün ölçülerinde ayarlanarak ,işlemin otomatik olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Streç filmi uygulama şekliniz ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.Ürünlerinizin zarar görmemesi için sarımı yeteri kadar gergin ve yeteri kadar ürün sarımı yapmak gerekir.Aksi halde fazla gerginleştirilen ürün fazla başınca maruz kaldığından dolayı bozulmasına neden olur.Bunun tam tersine bir uygulamada streç filmin gevşek şekilde sarılması nakliye esnasında depoya yerleştirilmesinde dağılmasına ve bozulmasına yol açabilir.Buda strech filmin bir özelliğinin kalmamasına ve büyük iş kayıplarına yol açması anlamına gelir.

Yükün içeriği ve kütlesi de streç film seçimi yaparken önemlidir.Hafif ,nazik,yumuşak bir yük için kullanılacak streç filmin ölçüsü kat sayısı ve tipi ağır sert yapıdaki bir yükün sarılmasında kullanılacak streç film farklıdır

Strech film saracagınız yükün şekli önemli olduğu kadar kullanacağınız strech filmin kalınlığı ve genişliği yine bu kadar önemlidir. Streç filmler
17 micron streç film hafif ve orta yükler için
23 micron streç film ağır yükler için
46 micron streç film ise çok ağır yüklerde kullanılır.

8+
2000+
3000
YUKARI